«Управління інформаційного забезпечення та доступу до публічної інформації апарату виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) забезпечило спеціальними квитками для перевезення у міському наземному транспорті (трамвай, тролейбус, автобус) на час запроваджених протиепідемічних обмежень першочергово технічних працівників телеканалів, радіокомпаній, типографій, які забезпечують випуск державних періодичних видань, без фізичної присутності яких неможливий вихід новин в ефір або в друк, державне інформаційне агентство та комунальні засоби масової інформації.

Наразі всі спеціальні квитки, надані управлінню інформаційного забезпечення та доступу до публічної інформації апарату виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) для забезпечення ними представників засобів масової інформації, було видано», — сказано у листі управління інформаційного забезпечення та доступу до публічної інформації КМДА.

Отже, як видно із відповіді, місцева влада забезпечила спецквитками лише обраних нею працівників засобів масової інформації, переважно державних чи комунальних. Іншим, незалежним ЗМІ, фактично створено перешкоди у здійсненні журналістської діяльності.

Втім, такі дії мають ознаки дискримінації та негативно впливають на плюралізм медіа, створюють підґрунтя для монополізації інформаційного простору та його цензурування, що є не менш небезпечним в умовах карантину та надзвичайної ситуації.

Більше того, зазначена відповідь підготовлена 07.04.2020, в той час, як набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30.03.2020.

Цим законом внесено зміни до статті 58 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», в яких передбачено, що журналіст телерадіоорганізації має право по пред’явленні редакційного посвідчення чи іншого документа, що підтверджує його професійну належність або повноваження, надані телерадіоорганізацією, перебувати в районі стихійного лиха, катастроф, в місцях аварій, масових безпорядків, на мітингах і демонстраціях, на територіях, де оголошено надзвичайну ситуацію, та безперешкодно виконувати свої професійні обов’язки. Журналісти інформаційних агенцій мають ті самі права, що передбачено частиною 3 статті 21 Закону України «Про інформаційні агентства».

Крім того, пункт 3 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30.03.2020 покладає на Кабінет Міністрів України, Міністерство внутрішніх справ України, Національну поліцію, обласні, Київську міську державну адміністрацію разом з органами місцевого самоврядування при здійсненні заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, обов’язок забезпечувати безперешкодне пересування журналістів по території України, в тому числі на територіях, де оголошено надзвичайну ситуацію.

За таких умов незабезпечення журналістів чи їх частини спеціальними квитками, без яких вони не можуть користуватись громадським транспортом, є прямим порушенням закону.

Людмила Опришко, адвокатеса та медіа-юристка Платформа прав людини

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ

Залишити свій коментар

*

*

Отримати юридичну допомогу

Ваше звернення прийнято і буде оброблено протягом 24 годин. Всього найкращого!

ID Вашої заявки:

Перевірити статус можна за посиланням

* щоб додати кілька файлів - виділіть їх всі разом і натисніть додати (відкрити). По одному файли не прикріпляються!
* обов'язково прикріпіть документи, якщо справа - захист в суді або допублікаційна експертиза Натиснувши кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку своїх персональних даних