Як провести відео та фотозйомку журналісту в зоні, де велись бойові дії, аби не порушити законодавчих норм та вимог, консультував медіаюрист ГО «Платформа прав людини» Євген Воробйов під час онлайн-зустрічі, присвяченій темі обмеження свободи слова у воєнний час.

Чи можна знімати фото та відео (інтерв’ю) після 3-4 місяців у місцях, де велися військові дії без журналістської акредитації та дозвільних документів ЦВА? 

Відповідно до пункту  7 додатку 3 до наказу Головнокомандувача Збройних Сил України від 03.03.2022 №73 в райони ведення бойових дій, на військові об’єкти, можуть бути допущені виключно акредитовані представники ЗМІ після пред’явлення прес-карти з дійсним терміном дії у супроводі офіцера зі зв’язків з громадськістю (прес-офіцера) або іншої визначеної відповідним керівником, командиром (начальником) особи.

Водночас, дія Закону “Про інформацію” не призупинена, тому варто апелювати і до норм цього закону.

Ч. 4 ст. 25 ЗУ «Про інформацію» “Після пред’явлення документа, що засвідчує його професійну належність, працівник засобу масової інформації має право збирати інформацію в районах стихійного лиха, катастроф, у місцях аварій, масових безпорядків, воєнних дій та на територіях, де оголошено надзвичайний стан, надзвичайну ситуацію або вжиті адміністративні та медико-санітарні заходи (карантин), крім випадків, передбачених законом.”

Це дозволяє апелювати до того, що якщо в зоні не ведуться бойові дії, там нема військових об’єктів і військових, яким би заважала робота журналіста, або ставила би під загрозу таємну інформацію та державну безпеку, то там можна працювати і без акредитації МО, лише з журналістським посвідченням. Умовно кажучи, в Миколаєві, який щодня обстрілюється, можна працювати без акредитації, а в селі Посад-Покровське, де тривають бойові дії і знаходяться українські військові — можна лише з акредитацією, з дозволу та в супроводі прес-офіцера.

У яких випадках потрібен дозвіл цивільно-військової адміністрації (ЦВА) для документування воєнних злочинів?

У ситуації, якщо поруч відбуваються бойові дії і цей регіон визначений Міністерством оборони України як район ведення бойових дій. 

Ці дані постійно змінюються, тому рекомендовано написати запит до Міноборони, аби взнати, чи є бажаний для роботи журналіста ( наприклад, для фіксації воєнних злочинів) регіон зоною ведення бойових дій. 

Якщо так — дозвіл ЦВА обов’язковий плюс варто пам’ятати про вимоги до журналіста бути забезпеченим засобами індивідуального захисту, аптечкою, бути застрахованим тощо. 

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ

Залишити свій коментар

*

*

Отримати юридичну допомогу

Ваше звернення прийнято і буде оброблено протягом 24 годин. Всього найкращого!

ID Вашої заявки:

Перевірити статус можна за посиланням

* щоб додати кілька файлів - виділіть їх всі разом і натисніть додати (відкрити). По одному файли не прикріпляються!
* обов'язково прикріпіть документи, якщо справа - захист в суді або допублікаційна експертиза Натиснувши кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку своїх персональних даних