ПАНДЕМІЯ І МІГРАЦІЯ. Як пандемія COVID-19 впливає на трудових мігранток?

Вплив та наслідки коронавірусу різні для чоловіків та жінок і можуть створити ще більшу нерівність для людей, які перебувають у вразливих положеннях. За даними ООН-Жінки, такими є трудові мігранти. Серед специфічних ризиків, пов’язаних з пандемією для міграційного населення, зокрема, для жінок, є:  небезпека роботи, експлуатація та соціально-економічний вплив.

Організації у всьому світі усвідомлюють цю нерівність і говорять про необхідність дивитися на пандемію з гендерних перспектив, що дозволяє ідентифікувати ці нерівності та, водночас, включати більшу допомогу вразливішим верствам населення під час реагування. 

Економічні наслідки пандемії для жінок-мігранток

Відповідно до Світового звіту про міграцію МОМ за 2020 рік, жінки-мігрантки становлять близько 74% сфери послуг, що включає домашню роботу та піклувальну працю, і в багатьох випадках є соціально незахищеними. Значна частина доходів жінок-мігранток спрямовується на підтримку їх сімей у своїх країнах. Під час спалаху COVID-19 обмеження мобільності та подорожей ставлять під загрозу доходи жінок-мігранток, особливо домашніх працівниць.

Навіть коли закінчується ізоляція, економічні наслідки можуть піддавати жінок сексуальній експлуатації, а стигматизуюча ідея, що мігранти мають COVID-19 лише тому, що вони є мігрантами, робить їх мішенню для загроз. Щобільше, по всьому світу жінки роблять приблизно вдвічі більше неоплаченої домашньої роботи, ніж чоловіки. Навантаження, що виникає внаслідок закриття шкіл, та догляду, необхідного для людей, які захворіли, часто покладають саме на жінок.

Збільшення випадків домашнього насильства

Збільшуються також випадки домашнього насильства. Обмеження мобільності та запровадження карантину змушують багатьох жінок ізолювати себе зі своїми насильниками чи потенційними насильниками. Наявне гендерне насильство посилюється невизначеністю праці та міграції, а також соціальним дистанціюванням.

Кількість звернень щодо домашнього насильства під час карантину стрімко зросла за даними громадської організації “Ла Страда”. Так, за місяць карантину з 12 березня по 12 квітня 2020 на Національну гарячу лінію з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації надійшло 2 051 звернення стосовно домашнього насильства! Для порівняння: за лютий надійшло 1 273 звернення. 86,6% – це звернення від жінок.

Загальний огляд проблем у сфері протидії насильству та прогнози щодо впливу пандемії COVID-19 були представлені 27 квітня 2020 Фондом народонаселення ООН. В частині, що стосується домашнього насильства, експерти Фонду виходять з прогнозу приросту випадків насильства на 20%. Таким чином, глобально кожен місяць обмежувальних заходів додаватиме близько 5 млн. випадків до звичної статистики й через пів року закриття у світі буде зареєстровано на 31 млн. випадків насильства більше, ніж за аналогічний період до пандемії. Припинення, обмеження в роботі чи відстрочка запуску планованих профілактичних програм матиме довготермінові наслідки.

Подолання наслідків на міжнародному рівні 

Генеральний секретар ООН наполіг на тому, що глобальні зусилля в подоланні кризи COVID-19 залежатимуть від реагування громадських систем охорони здоров’я та всебічного відновлення, що включає всіх людей.

У червні 2020 року Мережа Організації Об´єднаних Націй з міграції випустила заяву, у якій вітає вказівки Генерального секретаря та зазначає, що нинішня ситуація є можливістю переосмислити саме регулювання міграції: як зробити його більш гуманним та ефективним і під час, і після цієї кризи.

У заяві йдеться про те, що через закриття кордонів та обмеження щодо пересування багато жінок, чоловіків, дівчат та хлопчиків потрапляють у пастку нестабільності. Мігрантів примусово повертають, їх затримують під час транзитних переміщень, їм відмовляють у допомозі через обмежений доступ до певних територій, їх тримають під вартою — просто через їхній міграційний статус, всупереч величезним загрозам для їхнього здоров’я.

У реагуванні на COVID-19 праця мігрантів є надзвичайно важливим внеском у такі галузі, як охорона здоров’я, транспорт, будівництво та сільське господарство, а трудові мігрантки взяли на себе й важливі доглядові обов´язки. І все ж мігранти часто є виключеними із заходів з охорони здоров’я та соціально-економічного захисту, хоча багато з цих людей перебувають у вразливій ситуації через високий рівень тимчасового, неофіційного й незахищеного працевлаштування.

Мережа закликає міжнародну спільноту діяти згідно з Глобальним договором про безпечну, впорядковану та врегульовану міграцію (Глобальний договір, GCM). Глобальний договір пропонує практичні рішення для найбільших проблем міграції, які поглибила пандемія.

Зокрема документ зобов’язує держави забезпечити доступ до базових послуг для всіх мігрантів, незалежно від їхнього статусу, і працювати над більш гуманним і конструктивним сприйняттям мігрантів і міграції.

Документ окреслює ті дії, на які мають піти держави, щоб розширити й диверсифікувати шляхи для врегульованої міграції і виконати свої зобов´язання стосовно безпечних і гідних умов для повернення; щоб застосовувати імміграційне затримання тільки як крайній захід і припинити затримання дітей і родин; а також щоб забезпечити швидші, безпечніші і дешевші шляхи для грошових переказів.

Багато держав уже йдуть цим шляхом, виконуючи свої зобов’язання згідно з Глобальним договором і вживаючи заходів щодо зменшення вразливості мігрантів в умовах COVID-19. Ці країни, зокрема, надають мігрантам врегульований статус, подовжують їм дозволи на перебування й роботу, забезпечують їм доступ до основних медичних послуг і соціального захисту, а замість імміграційного затримання вдаються до альтернативних заходів на рівні місцевих громад.

Український контекст

Хоча оцінити глибину наслідків закриття кордонів для ситуації в Україні наразі складно, разом з тим, очевидно, що повернення трудових мігрантів на Батьківщину, неможливість виїзду на сезонні роботи за кордон осіб, які систематично це практикували, скорочення закордонних заробітків, болісно вдарить по добробуту багатьох українських домогосподарств, посилить конкуренцію на національному ринку праці, призведе до зменшення обсягу валютних надходжень в країну. Про це йдеться в аналітичній записці, яку нещодавно оприлюднив Національний інститут стратегічних досліджень. 

Зокрема, українці відіграють істотну роль на ринку сезонної праці ЄС. За даними Євростату, у 2018 році з 45 тис. виданих дозволів на сезонну працю в Польщі 99% отримали українці. У 2019 році українці посіли перше місце за кількістю дозволів на проживання для сезонних робіт у Фінляндії, яка однією з перших заявила про потребу трудових мігрантів з України. Йдеться в аналітиці Реанімаційного пакета реформ. 

Слід зауважити, що на роботу з України до Італії їдуть переважно жінки. Пише Європейська правда. Серед 234 тисяч українських мігрантів, які на кінець 2018 року мали дозвіл на проживання в Італії (234 тис.), 80% — жінки. При цьому кожна четверта (27%) з них — старша за 60 років (дані Євростату). І це — лише офіційні дані, що не враховують тих українських мігрантів та мігранток, хто проживає без врегульованого статусу.

Що далі? 

Під час епідемії у сфері трудової міграції склалася унікальна ситуація, яка об’єктивно приводить до зростання ролі урядів і централізації процесів.

Зважаючи на це, єдиним можливим продуктивним сценарієм для урядів України і ЄС видається сприяння організованій трудовій міграції з максимальним убезпеченням цих процесів. Пишуть, аналітики Реанімаційного пакета реформ

Насамкінець — можливо, ця ситуація приверне увагу уряду до побудови реальних і життєздатних програм реінтеграції трудових мігрантів, та зокрема, жінок. 


Матеріал підготовлено в рамках спільного проекту з партнерськими організаціями Institute for Analysis and Policy Dialogue IfAP (Берлін) , RUSMPI – Institute on Migration Policy (Берлін), GenderMediaCaucausus Journalists’ Association (Грузія) за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини.

Отримати юридичну допомогу

Ваше звернення прийнято і буде оброблено протягом 24 годин. Всього найкращого!

ID Вашої заявки:

Перевірити статус можна за посиланням

* щоб додати кілька файлів - виділіть їх всі разом і натисніть додати (відкрити). По одному файли не прикріпляються!
* обов'язково прикріпіть документи, якщо справа - захист в суді або допублікаційна експертиза Натиснувши кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку своїх персональних даних