Круглий стіл «Цифрові права: сучасні виклики та можливі відповіді» підсумок

Із збільшенням кількості користувачів та проникнення мережі у світі загалом та в кожній країні окремо, реалізація певних прав та свобод людини почала переходити з оффлайну в онлайн. Уряди ж, враховуючи зростаючий вплив Інтернету на різні сфери суспільних відносин, намагаються напрацювати «правила гри», в т.ч., які можуть втручатись у права та свободи. І, в цих процесах непростим і надважливим стає питання пропорційності та збалансованості такого регулювання та можливих обмежень. 

29 квітня 2020 року ГО «Платформа прав людини» провела онлайн круглий стіл «Цифрові права: сучасні виклики та можливі відповіді» в якому взяло участь понад 50 учасників – представників органів державної влади, експертних НУО, журналістів та адвокатів.

Олександр Бурмагін, виконавчий директор ГО «Платформа прав людини», відкрив круглий стіл, зазначивши:

«Традиційно під цифровими правами розуміється реалізація в цифровому вимірі будь-яких прав і свобод людини, в тому числі й тих, що стосуються безпосередньо права на доступ до Інтернету та можливості ним користуватися чи отримувати освіту. Тепер же велика кількість прав, про які раніше не говорили, почала діджиталізуватися і переходити в цифровий вимір. Наш круглий стіл покладе початок дискусіям, корисним з точки зору саме розуміння цих сучасних тенденцій».

Він, також, підкреслив необхідність змін до законодавства щодо блокування веб-сайтів.

«Для ефективної діяльності державних органів, пов’язаної з протидією розповсюдженню незаконного контенту необхідні зміни до законодавства, щоб гарантувати дотримання законності,  обґрунтованості та пропорційності щодо блокування інформаційних ресурсів та забезпечення незалежного судового контролю від зловживань. А також, зміни до законодавства щодо блокування веб-сайтів, які містять «злочиннний» контент».

Олександра Матвійчук, голова правління ГО “Центр Громадянських Свобод” розпочала дискусію про гарантії реалізації основних прав та свобод людини в онлайн під час пандемії, зазначивши, що є нагальна потреба в змінах до законодавства і цій частині.

«Україна, як і кожна країна зіткнулася з проблемою балансу між обмеженнями, необхідними для забезпечення здоров’я і безпеки та недопущенням порушень прав громадян, таких як право на свободу пересування, мирні зібрання, тощо. Те саме стосується і цифрових прав громадян. На цьому етапі ключовим завданням, як екпертного середовища, так і влади є відрефлексувати те, що відбувається і швидко та ефективно відпрацювати зміни до законодавства та підзаконних актів».

Виборчий процес не залишився без уваги експертів, оскільки в Україні вже обговорюються пропозиції запровадження інтернет-голосування і ці пропозиції, також, викликають занепокоєння в експертному середовищі. Олександр Клюжев, аналітик Громадянської мережі ОПОРА, застерігає, що пандемія – не найкращий час для інтернет-голосування на виборах.

«Україну в жовтні 2020 очікують місцеві вибори. Поки невідомо про плани влади, щодо їх проведення в умовах епідемії. Звучать, наприклад, пропозиції запровадити інтернет голосування, але навряд чи це реалістично до осені. Непокоїть те, що не акцентується та не комунікується мета таких нововведень, адже саме відсутність пояснень та комунікації з суспільством може породити значну недовіру виборців до таких змін».

Під час дискусії, що стосувалася доступу до суду в період пандемії, Роман Куйбіда, заступник голови правління Центру політико-правових реформ (ЦППР), зазначив, що карантин для судової влади став мотивацією для того, щоб запровадити те, що в законі передбачалося низку років тому.

«Суди могли б використовувати цифрові технології набагато ширше та ефективніше. Чинне законодавство їм це дозволяє. Одна/к більшість суддів вважають, що судам не вистачає відповідного обладнання. В умовах пандемії доступ до судочинства не може залишатися поза увагою держави і саме цифрові техорт/нології могли б значно покращити ситуацію».

Завершився захід дискусією про цифрові права в контексті законодавчих ініціатив, під час якої Віта Володовська, юристка ГО «Лабораторія цифрової безпеки, зазначила, що епідемія не створила нових проблем, а підкреслила нам ті проблеми, які у нас існували завжди. І одна з таких проблем – це новий закон про медіа. З одного боку ми маємо застаріле законодавство про телебачення і радіомовлення, з іншого – ми маємо зобов’язання України за Асоціацію з Європейським Союзом – привести своє законодавство у відповідність із вимогами Європейської директиви та стандартів Ради Європи. Закон про медіа має стати майданчиком і дати відповіді на ці виклики. Однією із новацій Європейської директиви у сфері аудіовізуальних медіа є включення до регулювання директиви платформ спільного доступу до відео.

«Безумовно регулювання таких платформ не є таким самим як регулювання телеканалів, радіо чи друкованої преси. Однак, обов’язки для них передбачені і в нашому законі про медіа», – зазначила Віта Володовська.

За її словами, важливими пунктами закону є: по-перше – платформи мають забезпечити можливості для подання скарг на шкідливий контент, по-друге – платформи мають забезпечувати можливості верифікації віку користувачів, які отримують доступ д контенту.

Людмила Опришко, адвокатеса, юристка ГО “Платформа Прав Людини”, розповіла про питання, яке є теж не вирішеним на сьогодні – законодавство та дезінформація в Інтернет, зауваживши:

«Проблема дезінформації в Україні існує і надалі і протидіяти їй необхідно впроваджуючи цілий комплекс заходів, як правових так і організаційних, інформаційних, роз’яснювальних тощо. Важливо осучаснити законодавство України та впровадити правові механізми припинення поширення злочинного контенту. Втім, одного лише посилення кримінальної та адміністративної відповідальності за поширення фейків недостатньо для розв’язання такого складного та багатогранного питання».

Головним підсумком круглого столу експерти визначили необхідність напрацювання змін до законодавства, щодо цифрових прав громадян, особливо з урахуванням нових екстремальних ситуацій.

Отримати юридичну допомогу

Ваше звернення прийнято і буде оброблено протягом 24 годин. Всього найкращого!

ID Вашої заявки:

Перевірити статус можна за посиланням

* щоб додати кілька файлів - виділіть їх всі разом і натисніть додати (відкрити). По одному файли не прикріпляються!
* обов'язково прикріпіть документи, якщо справа - захист в суді або допублікаційна експертиза Натиснувши кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку своїх персональних даних