Як юристи ППЛ допомагають журналістам свободу слова захищати (Дайджест медійних судових справ)

Дивитись дайджест

В сучасних умовах професійна і доступна юридична допомога є надважливою для журналістів та ЗМІ. Вона, в тому числі, дозволяє більш впевнено збирати та поширювати гостру, критичну суспільно-значиму інформацію, не вдаватись до самоцензури, дотримуватись професійних стандартів. Майже 70 судових справ в яких беруть участь журналісти, з червня 2017 року, супроводжують адвокати та юристи в межах проекту «Ефективний юридичний захист свободи слова в Україні», який реалізує громадська організація «Платформа прав людини» (ППЛ) за підтримки Media Legal Defence Initiative.

У 2017-му році Інститут масової інформації, громадська організація, яка займається моніторингом порушень щодо журналістів в Україні, нарахував 276 випадків перешкоджання журналістській діяльності, а від початку 2018-го року – 72 таких випадків.

Згідно з іншим рейтингом, який веде Національна спілка журналістів України, від січня минулого до початку жовтня цього року зафіксовано 143 випадки фізичної агресії проти співробітників медіа, із них 64 припадають на минулі дев’ять місяців.

Якими б не були підрахунки, 67 випадків – це та частка порушень прав, які протягом цих двох років журналісти оскаржують в судах або самі захищаються від позовів, за допомогою адвокатів ГО ППЛ. У 38-ми справах допомога надавалася віддалено (онлайн) – складалися юридичні документи та надавалися консультації щодо відстоювання своїх прав в судових засіданнях, 29 – адвокати безпосередньо представляли інтереси журналістів та ЗМІ в судах.

Згідно зі статистикою проекту, з 29-ти справ вже є дві остаточні перемоги. Вісім справ перебувають на етапі досудового слідства, 10 справ – в судах першої інстанції, дві – на етапі апеляції і три справи дійшли до касаційної інстанції. Крім того, три справи скеровано до Європейського суду з прав людини. Ще одна гучна справа перебуває на розгляді суду першої інстанції, однак вже після маленької перемоги – рішення апеляційного суду відправити на повторний розгляд.

Географія перемог юристів проекту є показовою: захід країни – Київ – схід. Це демонструє, що географічний фактор не є визначальним у даному проекті, більше того – юристи «Ефективного захисту…» готові надавати допомогу журналістам по всій країні.

Одна з перших перемог – виграш у справі фонду волинського губернатора Ігоря Палиці. Журналістка Аріна Крапка розслідувала джерела фінансування «приватної армії» губернатора – громадського формування «Варта порядку». У ході розслідування її було піддано цькуванню, за журналісткою стежили, вона була вимушена переїхати з Луцька, де фактично не змогла більше працювати, до Києва. Проте юристи «Ефективного захисту» допомогли їй відстояти справедливість.

«Моя судова історія викликала суспільний резонанс і допомогла мені в тому, що я таки знайшла людей, які підтвердили, що ГФ «Варта порядку», яке було причетне до ряду незаконних дій в області, таки фінансується губернатором та його фондом», – заначила журналістка у коментарі.

Також вдалося відстояти право газети «Наша Дружківка» описувати реальну ситуацію в місті. Видання переслідував у судовому порядку голова пенсійного фонду міста, якому не сподобалося, що в газеті описали жахливу організацію роботи пенсійного відділення – багатогодинні черги та хамство працівників. Користуючись владою, чиновник вирішив натиснути на видання через суд і заборонити йому критикувати свою роботу. Проте за допомогою юристів проекту «Ефективний юридичний захист свободи слова в Україні» маленькому виданню з невеличкого містечка на Донбасі вдалося обґрунтувати свою правоту й відстояти свободу слова.

«Ми ж вважаємо, що справа має принциповий характер, бо, якщо друкувати спростування того, що бачить і переживає майже половина мешканців міста, то про що тоді взагалі можна писати в газеті?», – зауважив редактор газети Євген Фіалко.

Резонансною стала і справа Тетяни Козирєвої, журналістки провідного українського інтернет-видання «Українська правда», яка розслідувала справу американських лобістів українських компаній. Завдяки послідовній лінії захисту, що її вів адвокат Олександр Бурмагін, ГО «Платформа прав людини», свою позицію в суді журналістці вдалося відстояти в першій та апеляційній інстанціях – у виснажливих дебатах з НАК «Нафтогаз», однак наразі ще маємо виборювати своє право на інформацію в касаційній інстанції.

Нині адвокати проекту MLDI ведуть одну з найгучніших справ в Україні, яка викликала флешмоби по всій країні. Це справа відомої журналістки Христини Бердинських – журналістка оскаржувала ухвалу Печерського суду, якою Генпрокуратурі Україні надано дозвіл на отримання інформації про її дзвінки, смс-повідомлення і дані геолокації за період 17 місяців. Сама справа, в рамках якої прокуратура пішла на безпрецедентний крок щодо журнаілстки, стосується можливого розголошення державної таємниці і даних досудового розслідування директором Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) Артемом Ситником. У ній фігурують дві українські журналістки розслідувачки – Христина Бердинських, яка проводить гучні антикорупційні розслідування для журналу «Новое время», та Наталія Седлецька, шеф-редакторка відомої програми розслідувань «Схеми», Радіо Свобода.

У справі Бердинських вирішальною стала позиція адвокатеси Людмили Опришко, ГО «Плафторма прав людини», якій вдалося переконати апеляційний суд, що слідчий не довів наявності законного інтересу отримати дані про її клієнтку. Крім того, адвокатеса заявила про неадекватність такого великого проміжку часу, за який у ГПУ хочуть отримати дані з телефону журналістки. Суд частково задовольнив скаргу журналістки, скасував ухвалу про надання дозволу на отримання персональних даних журналістки та відправив справу на повторний розгляд у першу інстанцію.

Судові справи, в яких юридична допомога надавалася дистанційно – у вигляді детального консультування та складання процесуальних документів для подальшого відстоювання своїх прав журналістами в судах, теж мають свої позитивні результати. На сьогодні маємо 11 судових рішень на користь журналістів та ЗМІ, дві справи скеровано до Європейського суду з прав людини, та 25 перебувають на розгляді в національних судах.

Більшість справ, які ведуть юристи та адвокати в рамках проекту «Ефективний захист» –  це справи, де доводиться захищати журналістів від корумпованої системи, реформування якої в Україні триває важко і не завжди ефективно.

Кваліфікована юридична допомога не просто допомагає відновити право в суді, а й віру суспільства в те, що справедливість є і за неї варто боротися разом.

Нагадуємо, що проект передбачає юридичний супровід інтересів ЗМІ та журналістів в цивільних, адміністративних та кримінальних судових справах, а також надання юридичних консультацій і складання юридичних документів.

Для отримання безкоштовної юридичної допомоги необхідно заповнити форму “Отримати юридичну допомогу” на сайті організації (в нижньому правому куті)*

* Всі запити розглядаються Правозахисною Радою на предмет дотримання професійних стандартів в конкретній ситуації з боку ЗМІ, наявності суспільного інтересу в поширеній інформації або предметі запиту, важливості для забезпечення стандартів свободи вираження і поширення інформації відповідної справи тощо.

Завантажити дайджест
Дивитись дайджест

Дивитись дайджест

How the lawyers of NGO Human Rights Platform help to protect freedom of speech

In current conditions professional and accessible legal help is vital for journalists and media in Ukraine. It enables them to be more confident while collecting and disseminating critical and socially important information; it also enables them not to practice self-censorship, and to comply with professional standards. Since 2017, nearly 70 court cases involving journalists or media as a party have been supported by NGO Human Rights Platform within the project Effective Legal Protection of Freedom of Speech in Ukraine, which is funded by Media Legal Defence Initiative (MLDI).

In 2017, the Institute of Mass Information (IMI), Ukrainian nonprofit organisation, which monitors violations of journalists’ professional rights on annual basis, registered 281 freedom of speech violations, and since the beginning of 2018 – 72 violations.

According to another calculation, which is done by National Union of Journalists of Ukraine, 143 violations of journalists’ professional rights have been registered since January 2017, 64  of which – registered in 2018.

Whatever the calculations, 67 violations are the proportion of the cases, in which lawyers of Human Rights Platform have been assisting journalists and media. Journalists and media of 38 cases were provided with remote legal assistance (online) – procedural documents were drawn up and legal advice on how to defend the rights in proceedings were given to journalists and 29 cases are the cases when lawyers represented the interests of journalists / media in courts directly.

Currently, we have already obtained two final judgments in favour of journalists. Eight cases are still in pre-trial investigation, 10 – are in courts of first instance, two – are in appellate courts, and three cases have reached cassation instance. Moreover, three applications were applied to the European Court for Human Rights (ECHR). One more strategic case is pending before a court of first instance however after a little success – decision of appellate court to send the case for reconsideration.

The geography of success is: the West of the country – Kyiv – the East and it shows that the geographic factor does not influence the project activities; HRP’s lawyers engaged in the project are ready to help journalists and media all over Ukraine.

One of the success is final court decision in the case of investigative journalist Arina Krapka vs charitable foundation Only Together, which is owned by Ukrainian politician Igor Palycya. The journalist investigated the fund sources of “private army” of Mr. Palycya. Due to the legal assistance of HRP’s lawyer the journalist managed to defend her right to information in appellate court. However, while conducting the investigation Arina Krapka was harassed and watched, and because of the pressure, she could not work in her hometown anymore and had to leave it.

“My case caused a public resonance and helped to prove that the “private army”, which was involved in a number of unlawful actions in our region, is yet funded by the Ukrainian politician Igor Palycya” – the journalist commented.

The regional newspaper titled “Druzhkivka” managed to defend its right to describe real situation happening in the city, in its article. The media was sued by the Head of the regional department of the Pension Fund of Ukraine who had not liked the article covering terrible services provided by the Department. Using his power the Head of the Department decided to put pressure on the media by suing it for defamation in order to forbid criticizing work of the Department. However, due to the legal assistance provided within the project Effective legal Protection of Freedom of Speech, the media from small city in Donbas region managed to prove its case and protect freedom of speech.

“We believe that our case is of fundamental nature. If we publish rebuttal of what all the citizens see and endure, then what are we allowed to cover in the articles at all?!”, – said the editor of the newspaper Eugen Fialko.

The case of Tetyana Kozyreva who is investigative journalist working for the leading Ukrainian online media Ukrainian Truth has also become resonant. The journalist was investigating the case of American lobbyists. Despite the exhausting debates with the National Joint Stock Company “Naftogaz” the proceedings involved, owing to consistent line of defense, conducted by HRP’s lawyer Oleksandr Burmahin, Ms. Kozyreva managed to defend her position in both first and appellate court instances. Unfortunately, there is still fight for the right to information in cassation instance.

HRP has undertaken the case, which is extremely strategic litigation and has caused flash mobs across the country. The case is of well-known investigative journalist Kristina Berdynskykh who is working for the Ukrainian magazine Novoe Vremya Weekly. The journalist appealed against the decision of the Kyiv’s Pechersk District Court, which granted the General Prosecutor’s office access to her cell phone data for the past 17 months including phone calls, sms, and the geolocation data. The decision against Ms. Berdynskykh is a part of a case against Artem Sytnyk, Head of the National Anti-Corruption Bureau of Ukraine (NABU), in which the journalist has been witness. The General Procecutor’s office has taken such an unprecedented step toward the journalist because of possible divulging of a state secret to journalists by Mr. Sytnyk. Two Ukrainian investigative journalists – Kristina Berdynskykh, who conducts resonant anticorruption investigations for the Novoe Vremya Weekly, and Natalie Sedletska, Chief Editor and host of the well-known Radio Free Europe/Radio Liberty’s Schemes investigative television show, appeared in the case.

HRP’s lawyer Liudmyla Opryshko is acting on behalf of Ms. Berdynskykh in court and the lawyer’s arguments became a decisive point in the proceedings at the appellate stage. Ms. Opryshko proved that investigator had not shown legal basis for the need to obtain the data of the journalist. In addition, the lawyer declared the inadequacy of the attempt to obtain the data of such large period – 17 months. The appellate court satisfied the complaint of the journalist partly revoking the decision to grant the access to the data and sent the decision to the court of first instance for reconsideration.

Court cases provided with the remote (online) legal support – in the form of providing detailed advice and drawing up procedural documents in order for journalists to defend their rights in courts by themselves also have positive results. The journalists and media have obtained 11 judgments in their favour, two applications applied to the European Court for Human Rights, and 25 cases are pending before national courts.

Most cases supported within the project Effective Legal Protection of Freedom of Speech in Ukraine are the cases when lawyers defend journalists and media from corrupted system, reforming of which is hard and not always efficient.

Professional legal assistance helps not only to defend rights in courts but also to return the trust of society in fair justice and belief that it is worth fighting for fairness together.

We would like to remind that the project provides legal support to journalists and media in the forms of: representation of interests in courts, drawing up legal documents, giving legal advice.

Download Digest

Отримати юридичну допомогу

Ваше звернення прийнято і буде оброблено протягом 24 годин. Всього найкращого!

ID Вашої заявки:

Перевірити статус можна за посиланням

* щоб додати кілька файлів - виділіть їх всі разом і натисніть додати (відкрити). По одному файли не прикріпляються!
* обов'язково прикріпіть документи, якщо справа - захист в суді або допублікаційна експертиза Натиснувши кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку своїх персональних даних